Kotłownia kontenerowa – czym jest i do czego służy?


Kotłownia kontenerowa to mobilne pomieszczenie w postaci kontenera, w którym skompletowane są system ogrzewania. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie tymczasowego źródła ciepła, takiego jak gorąca woda lub para, w sytuacjach przestojów, remontów czy awarii w stałych instalacjach grzewczych. Największą zaletą tego rozwiązania jest uniwersalność zastosowań – kotłownie kontenerowe idealnie sprawdzają się w różnych sektorach, takich jak przemysł wydobywczy, rafineryjny, chemiczny czy też podczas inwestycji budowlanych.

Mobilność kotłowni kontenerowych

Kotłownie kontenerowe są wyposażone w niezbędne urządzenia, które pozwalają na ich transport drogą lądową lub kolejową. W ten sposób stają się dosłownie mobilnym źródłem ciepła, gotowym do szybkiej instalacji w wyznaczonym miejscu. Dostępne są w różnych mocach, zasilane różnymi rodzajami paliw, takimi jak gaz, olej opałowy czy paliwa stałe. Dzięki elastyczności w zastosowaniu, kotłownie kontenerowe stanowią praktyczne i efektywne rozwiązanie, zarówno na czas awarii instalacji stałych, jak i wtedy, gdy potrzebne jest tymczasowe ogrzewanie na obszarach inwestycyjnych.

Konstrukcja kotłowni mobilnej

W tradycyjnej kotłowni kontenerowej znajduje się kocioł wodny lub parowy, który jest jej głównym elementem składowym. Dostępne są różne rozmiary i typy, a to niesie za sobą różnorodność pod kątem mocy, z jaką mogą pracować – jest to od kilkudziesięciu kilowatów lub kilku megawatów. W zależności od zapotrzebowania, mogą być rozbudowane o kolejne moduły, a to z kolei przekłada się na jeszcze większą moc.

Kotłownia kontenerowa – urządzenie o różnych zastosowaniach

Możliwość zwiększania mocy kotłowni kontenerowych powoduje, że mogą być one wykorzystywane również w wymagających miejscach, takich jak rozwinięte zakłady produkcyjne. Dzięki swoim właściwościom, mogą one pracować z niemal taką samą sprawnością, co tradycyjne kotłownie. Świetnie sprawdzą się np. do osuszania i ogrzewania budynków czy redukcji szkód po zalaniu.

Zalety kotłowni kontenerowych

Kotłownie kontenerowe stanowią wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla użytkowników, oferując wiele zalet. Są to m.in.:

  • gotowe wyposażenie – kompletne wyposażenie znajduje się wewnątrz kotłowni, co umożliwia natychmiastowe użycie kotłowni jako tymczasowe źródła ciepła,
  • szybki montaż – ze względu na kompaktowe rozmiary i brak konieczności zakładania fundamentów, montaż przebiega szybko i bezproblemowo,
  • mobilność – kotłownia kontenerowa może być transportowana niemal natychmiast po złożeniu zamówienia i uzgodnieniu szczegółów związanych z obsługą budynku,
  • niskie koszty – kotłownia kontenerowa to dość tanie tymczasowe źródło ciepła,
  • uniwersalne zastosowanie – mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędne jest tymczasowe źródło ciepła, a budowa kotłowni tradycyjnych jest nieopłacalna lub zbyt czasochłonna,
  • brak konieczności pomieszczenia – to idealne rozwiązanie, gdy nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię,
  • szybka osiągalność optymalnej sprawności – po podłączeniu do sieci przesyłowej, kotłownia kontenerowa może niemal natychmiast osiągnąć optymalną sprawność energetyczną.

Jakie są minimalne wymiary kotłowni?

Przyjęło się, że minimalnym i standardowym wymiarem kotłowni kontenerowej są trzy metry szerokości, sześć metrów długości i dokładnie 3,06 metra wysokości. Jeśli wymaga tego zapotrzebowanie, może ona być wydłużana o kolejne odcinki o 0,5 metra, aż do granicy ośmiu metrów długości.

Jakie warunki powinny spełniać kotłownie kontenerowe?

Zanim kotłownia kontenerowa będzie mogła trafić do klienta, musi przejść szereg dokładnych kontroli i audytów pod kątem niezawodności jej działania. Muszą zostać sprawdzone przede wszystkim kwestie konstrukcyjne, przeciwpożarowe czy termoizolacyjne, czyli takie, które odpowiadają za bezpieczeństwo podczas użytkowania. Do tego każda kotłownia kontenerowa musi być wyposażona w sprzęt gaśniczy, szczegółowe instrukcje przeciwpożarowe czy wykaz niezbędnych telefonów.

Czy w kotłowni musi być zlew?

Co do zasady, z uwagi na zakres zastosowania mobilnej kotłowni, posiadanie zlewu wewnątrz nie jest wymagane. Zazwyczaj skupiają się one na dostarczaniu tymczasowego źródła ciepła i znajdują się na zewnątrz budynku, który ma być ogrzewany. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, w których standard wyposażenia jest zwiększany na przykład poprzez montaż zlewu. Dochodzi do tego chociażby wtedy, gdy kotłownie kontenerowe są wykorzystywane w ramach długoterminowego projektu budowlanego.

Czy kotłownia musi mieć wyjście na zewnątrz?

W przypadku kotłowni, zwłaszcza tych zlokalizowanych wewnątrz budynków, istnieje zazwyczaj wymóg posiadania odpowiedniego wyjścia na zewnątrz w celu odprowadzania spalin i zabezpieczenia przed potencjalnymi zagrożeniami. Jest to więc kwestia bezpieczeństwa, ale i sprawniejszego reagowania w przypadku awarii czy usterek.