Piec indukcyjny, czy pompa ciepła? Co będzie lepszym wyborem?


W obecnych czasach każdy z nas szuka takich rozwiązań dla swojego domu, czy też firmy, które będą najkorzystniejsze dla budżetu, a jednocześnie będą spełniać wszystkie wymagania. Nie inaczej jest w przypadku systemów ogrzewania. W ostatnim czasie dość dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. Czy jednak jest to jedyne ekologiczne rozwiązanie dla naszych domów oraz firm? Warto przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że wybór sposobu ogrzewania nie powinien być podjęty zbyt pochopnie. Należy dokładnie przeanalizować wszystkie nasze potrzeby i wymagania, a także uwzględnić budżet jakim dysponujemy. Rozpatrując systemy ogrzewania dostępne obecnie na rynku warto zastanowić się także nad ich zaletami oraz wadami i dopiero na tej podstawie wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej nam odpowiadać. Czy dobrym rozwiązaniem dla nas będzie pompa ciepła? A może warto zainwestować w piec indukcyjny? W poniższym artykule spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości i postaramy się nieco ułatwić wybór.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła są w ostatnim czasie bardzo często wybierane zarówno przez inwestorów budujących nowe domy, jak i przez te osoby, które remontują starsze budynki i postanowiły zmienić źródło energii elektrycznej. Jednak pompy ciepła sprawdzają się nie tylko w prywatnych domach, ale znajdują także zastosowanie w budynkach firmowych.

Zadaniem pompy ciepła jest wytworzenie obiegu energii między miejscami, w których panują różne temperatury. W zależności od zastosowanego rodzaju pompy ciepła, pobiera ona ciepło np. z gruntu, czy też z powietrza, a następnie przenosi je do miejsca docelowego, czyli np. domowej instalacji grzewczej.

Zalety pompy ciepła

Popularność pomp ciepła bez wątpienia zależy przede wszystkim od tego, że urządzenie to cechuje się licznymi zaletami, na które wiele osób zwraca obecnie uwagę. Wśród zalet jakimi odznacza się pompa ciepła możemy wymienić:

  • łatwość montażu oraz obsługi;
  • niskie koszty eksploatacji;
  • bezpieczeństwo użytkowania;
  • długa żywotność urządzenia;
  • duża efektywność pracy;
  • kompaktowy rozmiar;
  • ekologia.

Użytkownicy pomp ciepła chwalą te urządzenia także za to, że można je połączyć z innymi systemami, które są obecnie używane w domach oraz przedsiębiorstwach. Mowa tutaj np. o rekuperacji czy panelach fotowoltaicznych. Przy odpowiednio przemyślanych rozwiązaniach, koszty ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła będą satysfakcjonować użytkowników.

Należy jednak pamiętać, że koszt zakupu oraz instalacji pompy ciepła jest dość wysoki. W zależności od wybranego rodzaju urządzenia, a także wymaganych instalacji dodatkowych mogą to być koszty rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co prawda, jest to inwestycja, która w przyszłości się zwróci, jednak trzeba mieć świadomość, że przy wyborze pompy ciepła trzeba liczyć się z początkowo dużym wydatkiem.

PIECE JONOWE – wydajna alternatywa dla pomp ciepła i piecy indukcyjnych

Świetnym rozwiązaniem, które może być z powodzeniem wykorzystane zarówno do ogrzewania domów, jak i hal, magazynów czy zakładów przemysłowych są piece jonowe. Działanie tych urządzeń jest oparte na innowacyjnej technologii, która wykorzystuje zarówno właściwości elektryczne oraz chemiczne zastosowanych materiałów. Dzięki takiemu połączeniu piece jonowe charakteryzują się wysoką sprawnością, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Co więcej, piece jonowe można połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie zapewnia praktycznie darmowe ogrzewanie, co jest niewątpliwie ogromną korzyścią dla użytkowników.

Wybierając nasze piece jonowe, jako źródło ogrzewania wybierają Państwo także:

  • bezpieczeństwo;
  • łatwość w obsłudze;
  • niezawodność;
  • długoletnią gwarancję;
  • polski produkt;
  • innowacyjność.

Piec indukcyjny – poważny konkurent pompy ciepła?

Czy więc pompa ciepła jest urządzeniem bezkonkurencyjnym? Okazuje się, że nie. Świetnym rozwiązaniem dla domów oraz przedsiębiorstw jest bowiem piec indukcyjny. Urządzenie to ma szerokie zastosowanie – może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania budynków mieszkalnych i przedsiębiorstw, jak i np. basenów oraz szklarni.

Jak działa piec indukcyjny?

Piec indukcyjny jest piecem elektrycznym. Ciepło wytwarzane jest dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej – przepływ prądu ogrzewa wsad, który znajduje się w piecu indukcyjnym. Obecnie na rynku dostępne są piece indukcyjne rdzeniowe oraz bezrdzeniowe.

Piece rdzeniowe są wykorzystywane przede wszystkim do ogrzewania budynków mieszkalnych. Rdzeń magnetyczny, który jest elementem tego typu pieca indukcyjnego, jest zasilany przez prąd przemienny o małej częstotliwości. Natomiast piece indukcyjne bezrdzeniowe również są zasilane prądem przemiennym jednak o wyższej częstotliwości. Prąd ten płynie przez wzbudnik dzięki czemu dochodzi do powstania cewki cylindrycznej, a następnie wytworzenia pola magnetycznego. Ciepło uzyskiwane jest dzięki przemianom prądu indukcyjnego w wyniku oporności wsadu pieca indukcyjnego.

Zalety pieca indukcyjnego

Zaletami pieców indukcyjnych jest także ich łatwy montaż oraz obsługa. Co więcej, są to urządzenia ekologiczne, nie produkują spalin bowiem korzystają z energii elektrycznej – podobnie jak pompy ciepła. Dodatkowo piece indukcyjne są kompaktowe, dzięki czemu nie trzeba umieszczać ich w oddzielnych pomieszczeniach.

Piece indukcyjne cechują się także wysoką wydajnością, są ciche i bezpieczne w użytkowaniu oraz trwałe. Urządzenia te, podobnie jak pompy ciepła, można połączyć z innymi instalacjami – np. z centralnym ogrzewaniem.

Jak zatem widać, mają podobne zalety, jak opisywane już wcześniej pompy ciepła. Co zatem różni te dwa urządzenia i na jakiej podstawie powinnyśmy podjąć decyzję o wyborze jednego z nich?

Wybrać pompę ciepła, czy piec indukcyjny?

Wiele osób zadaje sobie pytanie co wybrać, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nich piec indukcyjny, czy pompa ciepła? Argumentem, który przeważa na korzyść pieców indukcyjnych w zestawieniu z pompami ciepła, jest ich cena. Wybierając pierwsze rozwiązanie, inwestor może nieco odetchnąć z ulgą, bowiem koszt pieca indukcyjnego jest niższy niż koszt pompy ciepła o podobnych parametrach. Czasem jest to różnica nawet 20%, na korzyść pieca indukcyjnego. Czy zatem wyłącznie atrakcyjniejsza cena początkowa powinna przemawiać za zakupem pieca indukcyjnego?

Przy wyborze źródła ogrzewania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię budynku, w którym będzie on wykorzystywany. Z uwagi na to, że zarówno piece indukcyjne, jak i pompy ciepła wykorzystują do zasilania energię elektryczną to należy liczyć się z kosztami prądu. Warto także zaznaczyć, że o ile w przypadku pieców indukcyjnych ich początkowy koszt jest nieco niższy niż pompy ciepła, to zużywają one więcej prądu, a co za tym idzie – ich eksploatacja będzie nieco kosztowniejsza. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy do ogrzania mamy dom o dość dużym metrażu czy też jeśli piec indukcyjny będzie wykorzystywany do ogrzania np. hali produkcyjnej, przedsiębiorstwa, czy basenu.  

Należy jednak pamiętać, że aby zminimalizować koszty energii elektrycznej niezbędnej do pracy pompy ciepłą, czy pieca indukcyjnego warto jest zainwestować w panele fotowoltaiczne. Takie połączenie pozwoli nam na zredukowanie wydatków związanych z rachunkami za energię elektryczną do minimum.

Pamiętajmy, aby przy wyborze źródła ciepła wziąć pod uwagę wiele rozwiązań i indywidualnie podejść do naszego przypadku. Jeśli mają Państwo pytania zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze najlepszych produktów, które spełnią Państwa oczekiwania.