Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują coraz to większą popularność. Odpowiada za to nie tylko większa świadomość społeczeństwa w zakresie konieczności inwestowania w ekologiczne rozwiązanie dostarczające energię elektryczną.
Drugim powodem, dla którego OZE są coraz częściej stosowane zarówno w przedsiębiorstwach, jak i prywatnych inwestycjach są oczywiście oszczędności w skali roku, jakie użytkownik OZE może zgromadzić w porównaniu z użytkownikiem, który ogrzewanie oraz prąd elektryczny dostarcza do swojej nieruchomości przy użyciu źródeł nieodnawialnych lub np. bezpośrednio z sieci elektrycznej.
Elektrownie wiatrowe w Polsce
Jak doskonale wiemy, energia odnawialna pozyskiwana jest z naturalnych źródeł, które mają możliwość odnowienia się w bardzo krótkim czasie. Mówimy tutaj oczywiście o energii słonecznej, energii pochodzącej z biomasy lub z wody, czy też energii geotermalnej. Nie możemy zapominać także o źródle energii odnawialnej jakim jest energia wiatru.
Każdy z nas niejednokrotnie widział ogromne turbiny wiatrowe, które wznoszą się nad obszarami wiejskimi. Podróżując po Polsce możemy zaobserwować, że faktycznie elektrownie wiatrowe stają się coraz bardziej popularniejsze w naszym kraju. Jak podają pisma branżowe, moc zainstalowana farm wiatrowych wyniosła w grudniu 2023 roku, dokładnie 9428,3 MW. W porównaniu z grudniem 2022 roku jest to wzrost o 14,3%.
Warto przyjrzeć się także warunkom, które panują w naszym kraju i które określają, w jakich rejonach Polski inwestycja w turbiny wiatrowe jest najbardziej opłacalna. Jak podaje Akademia Pomorska w Słupsku, najlepsze warunki do funkcjonowania elektrowni wiatrowych panują w centralnej części kraju, w regionach górskich, w południowo-wschodniej Polsce, na Mazurach i Suwalszczyźnie oraz oczywiście w pasie nadmorskim. Wspominając o farmach wiatrowych w Polsce, największą z nich jest FW Potęgowo. Ta elektrownia wiatrowa znajduje się na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz pomorskiego i funkcjonuje nieprzerwanie od 2020 roku.
Elektrownia wiatrowa – jakie wyróżniamy rodzaje?
Turbiny wiatrowe możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Wyróżnia się bowiem pionowe oraz poziome turbiny wiatrowe.
Pionowa turbina wiatrowa posiada pionowo ustawione łopatki, które obracają się wokół osi poziomej. Tego rodzaju turbiny wiatrowe można częściej spotkać w obszarach miejskich, z uwagi na fakt, że kierunek wiejącego wiatru trudniej jest tam przewidzieć. Co więcej, niektórzy uważają, że pionowa turbina wiatrowa wygrywa z poziomą turbiną wiatrową ze względu na aspekt estetyczny.
Częściej spotykane i bardziej rozpoznawalne są natomiast poziome turbiny wiatrowe. W ich przypadku wysokość turbiny może wynosić nawet 250 metrów! Łopatki tych turbin wiatrowych są ustawione poziomo i obracają się wokół osi pionowej.
Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?
Przydomowa elektrownia wiatrowa działa w bardzo prosty sposób, a celem turbiny wiatrowej jest przekształcenie energii kinetycznej mas powietrza w energię elektryczną. Dzieje się to na kilku etapach. Na początku wiatr wprawia w ruch łopatki wirnika w turbinie. Następnie ruch ten przekazywany jest do generatora, którego zasada działania jest taka sama jak w przypadku prądnicy. Kolejnym etapem jest przekazanie wytworzonego prądu do falownika po to, aby mógł on zostać wykorzystany w gospodarstwie domowym.
Jak zatem widać, domowa turbina wiatrowa to ekologiczne rozwiązanie, które wpisuje się w zrównoważony rozwój. Jeśli zatem chcemy dbać o środowisko, bezwzględnie powinniśmy rozważyć inwestycję w domowe turbiny wiatrowe.
Domowe turbiny wiatrowe, czy przydomowa elektrownia wiatrowa – co wybrać?
Ważnym aspektem, który zadecyduje o tym, czy wybrać turbinę wiatrową, czy postawić na przydomową elektrownię wiatrową jest przede wszystkim to, co zamierzamy zasilać przy pomocy danej instalacji.
Rozpatrując pojedynczą turbinę wiatrową musimy pamiętać, że jej moc mieści się w zakresie 100 – 500 W. Będzie ona zatem odpowiednim wyborem jeśli chcemy zasilić pojedynczy element wymagający dostarczenia energii elektrycznej, np. bramę wjazdową lub małą instalację elektryczną.
Elektrownie wiatrowe o większej mocy
Jeśli jednak chcemy, aby energia pochodząca z wiatru była wykorzystywana w naszym domu w bardziej zaawansowany sposób to powinniśmy pomyśleć o inwestycji w przydomową elektrownię wiatrową o mocy minimum 3 kW. Natomiast elektrownie wiatrowe o mocy 5kW są w stanie pokryć całe zapotrzebowanie elektryczne gospodarstw domowych.
Przydomowa elektrownia wiatrowa – ile to kosztuje?
Decydując się na domową elektrownię wiatrową musimy oczywiście liczyć się z pewnymi kosztami jej zakupu oraz montażu. Koszty te mogą być różne i zależą przede wszystkim od wielkości przydomowej elektrowni wiatrowej. Innymi czynnikami, które będą mieć wpływ na wartość naszej inwestycji jest także wybrany producent, a nawet region, w którym znajdować się będzie przydomowa elektrownia wiatrowa.
Biorąc pod uwagę moc przydomowej elektrowni wiatrowej, koszt takiej inwestycji może wahać się w granicach od 20 tysięcy złotych (w przypadku wyboru elektrowni o mocy 3 kW) do nawet 40 tysięcy złotych, jeśli zdecydujemy się na elektrownię o mocy 5 kW. Należy jednak pamiętać, że inwestycja ta dość szybko zwróci się, biorąc pod uwagę koszty energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł.
Jakimi zaletami wyróżnia się przydomowa elektrownia wiatrowa?
Wśród zalet, jakimi wyróżnia się przydomowa elektrownia wiatrowa możemy wymienić:
- Oszczędność – oczywiście, koszty instalacji są wysokie, jednak szybko zwracają się nam one na etapie eksploatacji. Pamiętajmy bowiem, że energia pozyskiwana z wiatru jest darmowa, a dodatkowo nadmiar energii możemy magazynować.
- Ekologia i zrównoważony rozwój – decydując się na domowe turbiny wiatrowe stawiamy na ekologiczne rozwiązania, wspieramy środowisko naturalne, czynnie przyczyniamy się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych oraz wspieramy zrównoważony rozwój.
- Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna – bezdyskusyjną zaletą przydomowych elektrowni wiatrowych jest zapewnienie pełnego uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, co czyni nasze gospodarstwo domowe odpornym na przerwy w dostawie prądu.
- Cicha praca przez całą dobę – nowoczesne domowe turbiny wiatrowe nie generują hałasu, są estetycznie wykonane, a co więcej (w porównaniu z instalacją fotowoltaiczną) energia z wiatru może być produkowana przez całą dobę.
- Duża sprawność przydomowych turbin wiatrowych – instalacje te zapewniają nieustanną produkcję energii elektrycznej, nawet wtedy, gdy nie panują idealne warunki wietrzne.
Przydomowa turbina wiatrowa – czy warto inwestować?
Rozważając zakup przydomowej instalacji, produkującej energię z wiatru, musimy pamiętać o dość wysokich kosztach początkowych. Nie da się jednak ukryć, że jest to rozwiązanie ekologiczne, wygodne, a także korzystne z punktu widzenia ekonomii. Biorąc zatem pod uwagę wszystkie korzyści, wybór przydomowej elektrowni wiatrowej jest jak najbardziej opłacalną inwestycją, która opłaca się w dłuższej perspektywie czasu.