Bufor ciepła – co to jest i czy to opłacalna inwestycja?


Współcześni inwestorzy nieustannie stają przed wieloma wyzwaniami. Instalacje zastosowane w ich budynkach muszą być bowiem proste w obsłudze, przyjazne dla użytkowników, ekologiczne, a także tanie w użytkowaniu. Nie da się zatem ukryć, że wybór najlepszych źródeł energii oraz dostosowanie np. instalacji grzewczej to dość wymagające zadanie. Jednym z rozwiązań, które może okazać się bardzo dobrym wyborem jest bufor ciepła. Sprawdzi się on zarówno przy budowie domu jednorodzinnego jak i w budynku użyteczności publicznej. Jak działa to urządzenie i czy to opłacalna inwestycja? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Czym jest bufor ciepła?

Bufor ciepła to urządzenie, którego głównym zadaniem jest magazynowanie energii cieplnej produkowanej przez inne elementy instalacji. Jeśli energia nie jest w konkretnym momencie potrzeba np. do ogrzewania domu, to zostaje ona przekazana do bufora ciepła i tam oczekuje na moment, w którym będzie niezbędna do wykorzystania.

Bufor ciepła to urządzenie bardzo podobne do bojlera. Są to odpowiednio izolowane zbiorniki, przeznaczone do magazynowania wody, która następnie zostanie wykorzystana do ogrzania budynku. Bufory ciepła odznaczają się odpornością na korozję oraz prostą budową. Te dwa czynniki sprawiają, że są to urządzenia o małej awaryjności i bardzo dużej trwałości.

Jak działa bufor ciepła?

Zasada działania bufora ciepła jest bardzo prosta. Jak zostało wspomniane wcześniej, urządzenie to służy do magazynowania wody, w której zgromadzona jest energia cieplna. Energia taka przeznaczona może być do uzyskania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń przy wykorzystaniu centralnego ogrzewania.

Jak zatem zasilić bufor, który jest elementem instalacji grzewczej? Warto wiedzieć, że urządzenie to może być połączone z instalacjami, które wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych. Możemy tutaj wymienić m.in. pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Dodatkowo do zasilania buforów ciepła można także wykorzystać kotły. Co więcej, wszystkie wymienione źródła zasilania mogą być wykorzystywane jednocześnie.

Co przemawia za tym, że zbiornik buforowy jest tak wydajnym rozwiązaniem? Ich ważną cechą jest warstwowy układ wody we wnętrzu urządzenia. Jak pamiętamy z fizyki, woda ciepła jest lżejsza niż woda zimna. Dzięki temu górna warstwa ciepłej wody nie miesza się z położoną niżej warstwą zimnej wody. Czemu jest to tak korzystne dla użytkownika nieruchomości, w którym instalacja grzewcza korzysta z bufora ciepła? Urządzenie to jest w stanie utrzymać temperaturę wody znajdującej się w instalacji na stałym poziomie. Nie trzeba zatem za każdym użyciem ponownie ogrzewać zimnej wody. Dzięki temu oszczędzamy energię niezbędną do tego procesu, co powoduje realne obniżenie kosztów ogrzewania.

Zastosowania bufora ciepła

Budując instalację grzewczą lub też planując jej rozbudowę musimy bardzo dokładnie przeanalizować jak zasilany będzie nasz bufor ciepła. Czy będzie on wykorzystywać pompę ciepła, kocioł gazowy lub kocioł na paliwo stałe, kolektory słoneczne, czy może zastosujemy połączenie kilku źródeł energii.

Połączenie bufora z pompą ciepła

Zastosowanie buforów ciepła to bardzo korzystne rozwiązanie w połączeniu z pompami ciepła. Zbiornik ten powoduje, że zapewniony jest niezbędny, a zarazem minimalny przepływ wody grzewczej przez pompę ciepła. Takie rozwiązanie jest gwarancją dłuższej żywotności pompy ciepła. Dodatkowo przy zastosowaniu bufora ciepła, pompa ciepła rzadziej się załącza i dłużej pracuje (jeśli już dojdzie do jej załączenia), co również bezpośrednio wpływa na jej dłuższą żywotność.

Co więcej, w buforze ciepła możemy gromadzić wodę, która ogrzewana była np. w nocy, gdy taryfa energii elektrycznej jest tańsza w stosunku do taryfy dziennej. Dzięki temu minimalizujemy wydatki na prąd.

Warto także wspomnieć o tym, że woda zgromadzona w buforze ciepła może być wykorzystywana nie tylko do potrzeb użytkowników nieruchomości, ale jest także wsparciem bezpośrednio dla pompy ciepła. Woda zgromadzona w zbiorniku z powodzeniem może być także przeznaczona do rozmrażania jednostki zewnętrznej, jeśli nasza instalacja oparta jest na powietrznej pompie ciepła. Tu przeczytasz więcej o pompach ciepła.

Bufor centralnego ogrzewania w połączeniu z kotłem na paliwo stałe

Dostęp do wody o wysokiej temperaturze to bardzo ważny czynnik jeśli rozważamy instalację kotła na paliwo stałe lub też kominka z płaszczem wodnym. Dzięki zapewnieniu dostępu do wody o odpowiedniej temperaturze instalacja taka pracuje nieustannie w praktycznie maksymalnej mocy, co natomiast jest równoznaczne z najwyższą sprawnością. Wysoka sprawność bezpośrednio przekłada się na minimalizację ilości zużytego paliwa, co z kolei znacząco obniża rachunki.

Zbiornik buforowy w połączeniu z kotłem to także rozwiązanie, które przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowników nieruchomości. Ciepło zgromadzone w buforze może być bowiem z powodzeniem wykorzystywane wtedy, gdy kocioł wygaśnie. Można zatem bez problemu wydłużyć czas pomiędzy poszczególnymi załadunkami kotła. Dodatkowo, kocioł załącza się rzadziej, bowiem wykrywa ciepło zgromadzone w buforze. To z kolei przekłada się na zmniejszenie eksploatacji kotła i jego dłuższą żywotność.

Pozostałe połączenia bufora ciepła

Zbiornik buforowy może być także pomocny jeśli zdecydujemy się na użytkowanie instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak np. kolektory słoneczne lub instalacja fotowoltaiczna.

W przypadku połączenia zbiornika buforowego z kolektorami słonecznymi, będzie on służył za akumulator, w którym gromadzone będzie ciepło niezbędne do ogrzewania domu.

Jeśli natomiast korzystamy z instalacji fotowoltaicznej to bufor ciepła jest rozwiązaniem idealnym dla naszego gospodarstwa. Nadmiar energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną zostanie, za pośrednictwem pompy ciepła, przekazany do zbiornika buforowego. Ciepło to będzie mogło być następnie wykorzystane nie tylko do ogrzewania pomieszczeń poprzez centralne ogrzewanie, ale także do podniesienia temperatury powietrza, które nawiewane jest przez rekuperator.  

Zbiornik buforowy – zalety

Warto zaznaczyć zatem co sprawia, że bufor ciepła to atrakcyjne urządzenie, które z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno w domu jednorodzinnym jak i w budynku użyteczności publicznej. 

  • Umożliwiają oszczędność energii, a co za tym idzie wpływają na realne obniżenie kosztów ogrzewania. Magazynowana energia może być wykorzystywana wtedy, gdy faktycznie jest potrzebna – dzięki temu minimalizujemy jej straty.
  • Wiele zastosowań – zbiornik buforowy może być dopasowany zarówno do wielkości budynku jak i jego potrzeb.
  • Zwiększenie komfortu cieplnego – dzięki elastycznemu zarządzaniu energią zwiększamy komfort cieplny mieszkańców domu.
  • Ekologiczne rozwiązanie, które posłuży na lata – bufory ciepła mogą być zasilane przez urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii np. darmowej energii słonecznej, dzięki czemu eliminujemy emisję szkodliwych substancji do środowiska. Dodatkowo są to urządzenia odporne na korozje i proste w budowie, dzięki czemu mogą służyć użytkownikom przez wiele lat.

Jak zatem widać, bufor ciepła to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób, które korzystają z tradycyjnych metod ogrzewania nieruchomości (z użyciem kotłów gazowych lub na paliwo stałe), ale także dla tych, którzy wybierają ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, fotowoltaika, czy rekuperacja.